Jak si užít šestinedělí? A jde to vůbec?

25.03.2021

Často slýchávám, že se šestinedělí musí zkrátka a dobře přežít! Období po porodu a následujících šest týdnů bývají jedinečné, ale také velmi náročné. Je to zkrátka pro každou ženu, zcela nová a nezřídka extrémní zkušenost. Většinou takovéto názory pramení z nevědomosti anebo z čisté neochoty se na toto období jakkoliv dopředu připravit. Postoj, však ono to nějak to dopadne, vám pak zbytečně podrazí nohy hned při vstupu do rodičovství.

Jak zařídit, aby tato zkušenost byla spíše pozitivní? Aby to, co se nám vybaví po letech, když se řekne šestinedělí, byly šťastné chvíle s voňavým miminkem? Můžeme se k tomu alespoň přiblížit tím, že zůstaneme praktičtí.

Naplánujte si vše, co můžete! Zůstává stále dost věcí, které se naplánovat nedají, tak ať máte alespoň nějakou pevnou půdu pod nohama. Reálná očekávání a praktická příprava na poporodní období má pak velmi pozitivní vliv na křehkou ženskou psychiku a samozřejmě také na fyzické zdraví.

Je dobré rozdělit povinnosti v rodině a vědět konkrétně:

Kdo se postará o nákupy?

Kdo se zapojí do domácích prací?

Kdo vám donese jídlo nebo uvaří?

Kdo zastane péči o domácí zvířata, pokud je máte?

Kdo zabaví a převezme péči o případné sourozence a starší děti?

A komu zavolat nebo na koho se obrátit v případě, že vzniknou nějaké potíže!

Doma si pak v klidu a bez výčitek můžete dopřát odpočinek jen s miminkem v posteli. Jsou to jedinečné chvíle, které stojí za to si vychutnat. Určitě sama zjistíte, že vaše tělo bude lépe fungovat dopřejete-li mu možnost se zregenerovat a načerpat zpět síly po náročné práci, kterou porod je. Kojení se krásně nastartuje a váš vztah s miminkem také.

A potom postupně, tak jak se na to budete cítit, se pomalu budete zapojovat do chodu vaší domácnosti. Nebojte si říkat si o pomoc, mateřství není soutěž, kdo toho zvládne víc! Samozřejmě existuje řada možností, jak o sebe nechat v šestinedělí pečovat. V mnoha kulturách je stále normální zvláštní přístup k čerstvým maminkám. Zejména pokud se týká jejich výživy, péči o poporodní bříško nebo čistě jen praktickou výpomoc v domácnosti.

Možná máte šestinedělí před sebou poprvé a máte obavy, jak to všechno zvládnete. Anebo už třeba potřetí a ze zkušenosti víte, že v tomto období máte právo na čas jen pro sebe a vaše nové miminko. Pokud kolem sebe nemáte nikoho, na koho byste se mohla obrátit, můžete využít služeb duly nebo poporodní duly, která vám ráda pomůže se vším, co vás po porodu čeká.