Můj příběh

Jmenuji se Ivana Bednářová, jsem maminkou dvou aktivních kluků a manželkou skvělého podporujícího muže. Bydlím v Brně, miluji zasněžené hory a dobré jídlo, ráda tančím a směju se. 

Do rodičovství jsem před lety vstupovala nadšená a nepřipravená. Jako většina těhotných žen jsem nepodcenila přípravu na porod, ale na to, co přijde doma po porodu jsem příliš nemyslela. Po náročném porodu, který naštěstí dopadl pro mě i pro syna dobře, zejména díky péči a podpoře mé porodní asistentky, jsem se ocitla v šestinedělí zaskočená.  Počáteční nikdy nekončící péče o miminko mě vyčerpávala a neměla jsem z ničeho radost. S novorozencem na rukou jsem horko těžko vyhledávala informace o kojení a manévrovala mezi zažitými stereotypy, které nepřidávaly na spokojenosti mě ani mému synovi. 

Myslela jsem si, že je to normální a že to tak mají všichni. Při hledání příčin synovy nespokojenosti jsem se seznámila s maminkami, které mě zasvětily do kouzla kontaktního rodičovství. Přestala jsem se s ním bojovat a začala si mateřství víc užívat. Nakonec jsme přišli na to, že trpí alergií na kravské mléko. Přesto mi ale trvalo než jsem se začala těšit na další miminko a celou zkušenost zpracovala. 

Druhé šestinedělí bylo o hodně veselejší, velký posun vidím v tom, že jsem se naučila říkat si o pomoc. Z blízkosti miminka jsem se mnohem více těšila a netoužila jsem už všechno zvládat sama. Starší syn postupem času z alergie vyrostl a mě nabyté zkušenosti nasměrovaly k péči o další ženy na prahu mateřství. Cítím, že tak je to správně. Kdybych tehdy věděla, že existuje něco jako poporodní dula či laktační poradkyně, ušetřila bych si spoustu slz. 

Ráda bych nabídla nastávajícím i novopečeným maminkám péči a podporu, aby si ve své nové roli připadaly jistější a uvolněnější.

Moje vzdělání a kurzy: 

2008    ukončení Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně s titulem MVDr.

2015    ukončení Ph.D. studia v oboru Veterinární ekologie

2019    absolvování kurzu pro Poporodní duly České asociace dul - Certifikovaná poporodní dula

2019    kurz Přirozeného kojení - podpora kojení s využitím vrozených reflexů, Michaela Topinková Brno

2019    přednáška bezplenková komunikační metoda, Matáta Brno

2019    masérský kurz baňkování, EduSpa College 

2021   základní kurz pro lektorky nošení dětí v šátku, Z břicha na břicho, Anna Pohořálková

2021   kurz Jak pečovat o císařovnu I. a II., Dagmar Ludvíčková 

2021   momentálně jsem v kurzu pro poradkyně při kojení MAMILA, o.z.